Zelenszkij máris kitalálta, hogyan hasznosíthatná észak-koreai foglyait
A két elfogott katona közül az egyik azt nyilatkozta, hogy vissza akar térni Észak-Koreába, míg a másik inkább Ukrajnában maradna.
Észak-koreai bejelentés szerint hidrogénbombát robbantottak a kelet-ázsiai országban. A föld alatti robbantás ténye bizonyított, az, hogy hidrogénbomba robbant, még nem.
Észak-Korea arról számolt be, hogy sikeresen tesztelt vasárnap egy hidrogénbombát, amelyet fel lehet szerelni az új interkontinentális ballisztikus rakétákra. A sajtónak nyilatkozó szakértők szerint azonban távolról egyelőre nehéz megállapítani, hogy valóban hidrogénbombát teszteltek-e.
Határozottan elítélte a NATO és az Európai Unió az Észak-Koreában vasárnapra virradóra végrehajtott kíséeleti atomrobbantást. Jens Stoltenberg, az észak-atlanti szövetség főtitkára közleményében kiemelte: Phenjan a lépéssel ismét kirívóan megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsa által hozott határozatokat. A NATO-t aggodalommal tölti el Észak-Korea destabilizáló viselkedése, amely fenyegetést jelent a regionális és a nemzetközi biztonságra – fogalmazott a főtitkár. A főtitkár felszólította az észak-koreai rezsimet, hogy azonnali hatállyal, teljes mértékben, igazolhatóan és visszafordíthatatlanul"szüntessék be a kísérleti atomrobbantásokat és rakétateszteket, illetve kezdjenek párbeszédet a nemzetközi közösséggel.
A történtekre Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő is reagált, elfogadhatatlannak nevezve, hogy Phenjan a mostani lépéssel ismételten megsértette nemzetközi kötelezettségeit, ami súlyos veszélyt jelent a térség és a világ biztonságára. Az Európai Unió üzenete világos: Észak-Koreának fel kell hagynia a nukleáris és más tömegpusztító fegyverek, valamint ballisztikus rakéták fejlesztését szolgáló programjaival, és be kell szüntetnie minden ehhez kapcsolódó tevékenységet – közölte Mogherini.
A megbékítés politikája Phenjannal szemben nem működik - hangsúlyozta vasárnapi Twitter-üzenetében Donald Trump amerikai elnök a legújabb észak-koreai kísérleti robbantásra reagálva. Trump az Egyesült Államok számára rendkívül ellenségesnek és veszélyesnek nevezte a phenjani nukleáris robbantást. Az elnök annak a nézetnek adott hangot, hogy Észak-Korea magatartása fenyegetést jelent Kína számára is, de úgy vélekedett, hogy az Észak-Koreára való pekingi nyomásgyakorlás egyelőre kevés sikerrel járt. A megbékítés politikája Phenjannal szemben nem működik – szögezte le üzenetében Donald Trump.
(MTI)